logozsm1

prez2

Dnia 1 maja uczniowie kl.II TE ZSM wraz z opiekunami wyruszyli na miesięczną praktykę zawodową do Walencji. A oto ich spontaniczne, ciepłe jeszcze wrażenia:

Dla wielu z nas to pierwsza zagraniczna podróż, pierwszy lot samolotem, pierwsze zetknięcie z egzotyka południa Europy.

Tu czekała na nas przedstawicielka Esmovii – Pani Justyna, która pomogła w zakwaterowaniu i nieco złagodziła stresujący dla nas moment spotkania z rodzinami, u których będziemy mieszkać przez miesiąc naszej praktyki. I pierwsze wielkie zaskoczenie: prawie nikt z naszych gospodarzy nie mówi po angielsku! Musieliśmy więc uruchomić rozmówki polsko- hiszpańskie, translatory internetowe, a przede wszystkim język migowy i mimikę, tak że już teraz wszelkie niedogodności komunikacyjne mamy za sobą. Po prostu rozumiemy się bez słów.

Następnego dnia na powitalnym spotkaniu w biurze Esmovii poznawaliśmy szczegóły naszej pracy i wyjaśnialiśmy ewentualne wątpliwości. We wtorek udaliśmy się do pracodawców, do których dotarliśmy z panią Aleksandrą z Esmovii i naszymi szkolnymi opiekunkami. Dość szybko opanowaliśmy tajniki hiszpańskiej komunikacji metrem, autobusami i tramwajami, choć na początku wydawało nam się to nie do ogarnięcia. Poszło nam lepiej, niż się spodziewaliśmy. Tego samego dnia wieczorem, podczas integracyjnego spotkania z młodzieżową ekipą z Włoch, zwiedzaliśmy urokliwe zakątki starej Walencji, m.in. . Katedrę z kaplicą, w której znajduje się Św. Graal, a podczas tapas dinner próbowaliśmy specjałów hiszpańskiej kuchni. Jeszcze tylko musimy przywyknąć do sjesty – 2godzinnej południowej przerwy w pracy- i już będzie ok.

To tyle na teraz, a za jakiś czas ciąg dalszy naszych hiszpańskich refleksji.

Praktyka w Walencji - facebook