Tradycją szkoły stało się, że u progu jesieni obchodzimy święto patrona, którym są bohaterowie początku wojny 1939 roku. To już 8. edycja programu „Pamięć o Żołnierzach Września”, będącego realizacją wychowania patriotycznego młodzieży „Mechanika”. W uroczystości towarzyszyli nam przedstawiciele władz powiatu, wojska, szkół ponadgimnazjalnych Namysłowa, emerytowani dyrektorzy Zespołu Szkół Mechanicznych oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze szkołą DIEHL Controls Polska i koncernu Toyoty. Wydarzenie jest kontynuacją programu opracowanego i realizowanego w szkole od 2009 roku.
Integralna część święta to ceremonia oficjalnego przyjęcia do grona pełnoprawnych członków szkolnej społeczności uczniów klas pierwszych. W zgodzie ze słowami przyrzeczenia pierwszoklasiści zobowiązali się m.in. do systematycznego wzbogacania swojej wiedzy, dbałości o honor szkoły, przestrzegania zasad koleżeńskiego współżycia, okazywania szacunku pracownikom , a także przestrzegania postanowień Statutu, ustaleń dyrekcji i grona pedagogicznego. Życzymy dotrzymania obietnic złożonych podczas ślubowania.
Żadna uroczystość nie może się obyć bez części artystycznej. Tym razem osią, wokół której zbudowano scenariusz, była postać legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego -„ Hubala”, dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojsk Polskich , walczącego na Kielecczyźnie i w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego aż do bohaterskiej śmierci 30 kwietnia 1940 roku. Sylwetka majora-człowieka, żołnierza odznaczonego Orderem Virtuti Militari, ojca, miłośnika koni, zdobywcy nagród w jeździectwie, wielkiego patrioty wyłoniła się ze wspomnień rodziny, przyjaciół i towarzyszy broni. Postać piękna, szlachetna, charyzmatyczna.
Momentem kulminacyjnym uroczystego spotkania, korespondującym z imieniem zbiorowego patrona szkoły, Żołnierzy Września 1939 Roku, było odsłonięcie przez członków rodzin tablic pamiątkowych poświęconych bohaterskim namysłowianom, biorącym udział w kampanii wrześniowej. W tym roku są nimi:
Antoni Juchniewicz- urodzony 6 marca 1905 roku w Zalisce (gmina Różyce, powiat Łuck, województwo wołyńskie). W kampanii wrześniowej pełnił funkcję zwiadowcy w placówkach wojskowych na obszarze Wołynia. Po wojnie osiedlił się z rodziną w Wilkowie, gdzie prowadził własne gospodarstwo rolne;
Paweł Szymszon- urodzony 22 lipca 1917 roku w Krotoszynie (gmina Dawidów, powiat Lwów). W kampanii wrześniowej pełnił funkcję łącznika podczas obrony Warszawy (dzielnica Wola). Po wojnie osiadł z rodziną w Wilkowie, gdzie prowadził własne gospodarstwo rolne.
Rodzinom bohaterów dzisiejszego dnia tradycyjnie nadano honorowy tytuł „Przyjaciela szkoły”.
Zbliża się Święto Zmarłych. Pamiętajmy o żołnierzach września - mieszkańcach naszej małej ojczyzny - i zapalmy na ich grobach światełka pamięci. Niech to będzie epilog naszej dzisiejszej uroczystości.
Wydarzeniem poprzedzającym świętowanie związane z imieniem patrona szkoły była prezentacja nowego sprzętu w zmodernizowanych pracowniach diagnostyki samochodowej, na który fundusze pozyskano z projektu unijnego „Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach”. Nowoczesny sprzęt posłuży zdobywaniu - na jeszcze wyższym poziomie - wiedzy i kwalifikacji przez przyszłych mechaników samochodowych