logozsm1

prez2

logo1

 

Praktyki zagraniczne uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych

Dobiegły końca przygotowania związane z wyjazdem uczniów Mechanika na praktykę zawodową do Wielkiej Brytanii. W ramach programu Leonardo da Vinci, uczniowie kl. III technikum logistycznego i mechanicznego, 25 maja odlecieli do Anglii na 4 – tygodniowy staż w tamtejszych firmach. Na realizację projektu „Dobra praktyka przepustkę do lepszej przyszłoœci” szkoła pozyskała ponad 143 000 Euro.

 


Program Leonardo da Vinci promuje innowacyjne podejśœcia do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby system kształcenia jak najpełniej odpowiadał potrzebom rynku pracy i dał możliwośœć zdobycia nowych kwalifikacji w czasie staży i praktyk zawodowych według nowoczesnych standardów. Niezwykle ważne jest przy tym kształtowanie otwartośœci i wrażliwośœci międzykulturowej, nauka języków obcych oraz umiejętnośœci adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich. Celem naszego projektu jest właœnie podwyższenie kwalifikacji zawodowych uczniów, skonfrontowania wiedzy teoretycznej z praktyką, poszerzenie kompetencji społecznych i językowych, nabycie umiejętnoœci pracy zespołowej oraz poznanie systemu i organizacji pracy w Wielkiej Brytanii.
Młodzież przebywać będzie w Portsmouth (miasto na południowym wybrzeżu Anglii. Jest wielką atrakcją dla miłoœników historii morskiej Wielkiej Brytanii. Jednym z najciekawszych miejsc jest stara stocznia, w której można obejrzeć m.in. liniowiec „Victory” –na którego pokładzie zginął admirał Nelson. Portsmouth jest rozwijającym się ekonomicznie ośœrodkiem, znajduje się tu wiele międzynarodowych firm, między innymi IBM, BAE Systems). W czasie pobytu gośœcić ich będą angielskie rodziny, wezmą także udział w kursie języka angielskiego oraz programie kulturowym (wycieczka do Londynu i Winchester).
Uczniowie odbędą praktykę w miejscowych firmach, m.in. Cleaner Cars, Barnado's Northend, Elite Vehicle Maintenance, The Rowans Hospice Trading Company, Furniture Factory, Debra Furniture and Electrical Shop, Chestnut Tree House Children's Hospice Care.
Wyjazd poprzedzony był licznymi przygotowaniami: językowym, pedagogiczno – psychologicznym i kulturowym, które mają pomóc w adaptacji w nowych warunkach.
Całoœść kosztów (wyżywienie, pobyt, kurs językowy, wycieczki, przelot do i z Anglii) finansowana jest ze œśrodków projektu. Młodzież otrzymała także kieszonkowe na własne wydatki.
Mamy nadzieję, że uczniowie bardzo dobrze poradzą sobie zarówno w miejscach praktyki jak i w codziennych sytuacjach , a ich pobyt będzie równie udany jak w poprzednich latach.
Trzymamy kciuki!

 

Renata Koziarska
koordynator projektu

logo2

 

uks

leonardo

logo-duze1a