Praktyki zagraniczne uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych
Dobiegły końca przygotowania związane z wyjazdem uczniów Mechanika na praktykę zawodową do Wielkiej Brytanii. W ramach programu Leonardo da Vinci, uczniowie kl. III technikum logistycznego i mechanicznego, 25 maja odlecieli do Anglii na 4 tygodniowy staż w tamtejszych firmach. Na realizację projektu Dobra praktyka przepustkę do lepszej przyszłoci szkoła pozyskała ponad 143 000 Euro.
Program Leonardo da Vinci promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby system kształcenia jak najpełniej odpowiadał potrzebom rynku pracy i dał możliwość zdobycia nowych kwalifikacji w czasie staży i praktyk zawodowych według nowoczesnych standardów. Niezwykle ważne jest przy tym kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej, nauka języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich. Celem naszego projektu jest włanie podwyższenie kwalifikacji zawodowych uczniów, skonfrontowania wiedzy teoretycznej z praktyką, poszerzenie kompetencji społecznych i językowych, nabycie umiejętnoci pracy zespołowej oraz poznanie systemu i organizacji pracy w Wielkiej Brytanii.
Młodzież przebywać będzie w Portsmouth (miasto na południowym wybrzeżu Anglii. Jest wielką atrakcją dla miłoników historii morskiej Wielkiej Brytanii. Jednym z najciekawszych miejsc jest stara stocznia, w której można obejrzeć m.in. liniowiec Victory na którego pokładzie zginął admirał Nelson. Portsmouth jest rozwijającym się ekonomicznie ośrodkiem, znajduje się tu wiele międzynarodowych firm, między innymi IBM, BAE Systems). W czasie pobytu gościć ich będą angielskie rodziny, wezmą także udział w kursie języka angielskiego oraz programie kulturowym (wycieczka do Londynu i Winchester).
Uczniowie odbędą praktykę w miejscowych firmach, m.in. Cleaner Cars, Barnado's Northend, Elite Vehicle Maintenance, The Rowans Hospice Trading Company, Furniture Factory, Debra Furniture and Electrical Shop, Chestnut Tree House Children's Hospice Care.
Wyjazd poprzedzony był licznymi przygotowaniami: językowym, pedagogiczno psychologicznym i kulturowym, które mają pomóc w adaptacji w nowych warunkach.
Całość kosztów (wyżywienie, pobyt, kurs językowy, wycieczki, przelot do i z Anglii) finansowana jest ze środków projektu. Młodzież otrzymała także kieszonkowe na własne wydatki.
Mamy nadzieję, że uczniowie bardzo dobrze poradzą sobie zarówno w miejscach praktyki jak i w codziennych sytuacjach , a ich pobyt będzie równie udany jak w poprzednich latach.
Trzymamy kciuki!
Renata Koziarska
koordynator projektu