logozsm1

Kontakt

 Zespół Szkół Mechanicznych
im. Żołnierzy Września 1939 Roku

46-100 Namysłów

ul. Pułaskiego 10

tel. 0-77-41-01-627
tel. 0-77-41-01-683

e-mail:
sekretariat@mechanik-namyslow.pl

e-mail:
sekretariat_uczniowski@mechanik-namyslow.pl

prez2

Pamięć i świadomość, bez względu na to, jak niewygodne i bolesne, stanowią przecież niezbędny początek każdej przemiany!

Wojciech Eichelberger

Zespół Szkół Mechanicznych w Namysłowie od września 2012r. realizuje projekt pod nazwą „Pamięć Żołnierzy Września 1939 Roku”. Łączy on w sobie kult wiedzy i pracy oraz kult przyszłości. Społeczność szkolna spotyka się z zaproszonymi gośćmi, by uczcić pamięć bohaterów drugiej wojny światowej a zarazem promować tych spośród uczniów, którzy są bohaterami teraźniejszości.

W ramach w/w projektu dnia 12 marca 2013 roku w Zespole Szkół Mechanicznych odbyły się lekcje z udziałem przedstawicieli kombatantów. Na spotkanie z młodzieżą przybyli:

  • Płk Edward Głowacki – uczestnik bitwy o Monte Cassino – członek Opolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Opolu.
  • Por. Tadeusz Feliszek – uczestnik Powstania Warszawskiego - żołnierz 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Z dywizją przeszedł szlak bojowy od Warszawy do Berlina. Brał udział w szturmie stolicy III Rzeszy. Pełni funkcje Prezesa Zarządu Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.
  • Por. Henryk Kosidło – uczestnik bitwy pod Lenino – wiceprezes Opolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów.

Mjr Andrzej Łydka – żołnierz zawodowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej – uczestnik misji stabilizacyjnych w Afganistanie, Iraku i w Misji Unii Europejskiej w Gruzji.

Płk Stefan Szelka – żołnierz Batalionów Chłopskich i walk z Ukraińską Powstańczą Armią. Prezes Opolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Opolu.

Mjr Józef Urbanowski – Żołnierz 1 Dywizji Piechoty im Tadeusza Kościuszki. Przeszedł szlak bojowy od Lenino do Berlina.

Por. Edward Kacała – żołnierz II Armii Wojska Polskiego. Przeszedł szlak bojowy od Rzeszowa do Mielnika koło Pragi stolicy Czech. Był żołnierzem samodzielnej grupy zwiadu konnego.

Należy podkreślić, iż większość z przybyłych sędziwi mężczyźni, którzy mimo niedogodności związanych z podróżą, zdecydowali się wypełnić swój obowiązek – stania na straży pamięci o jakże bohaterskiej postawie żołnierzy września. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała opowieści o trudach służby wojskowej i partyzanckiej okraszonych anegdotami. Dla młodzieży było to wyjątkowe spotkanie ze świadkami historii, uczestnikami walk w obronie ojczyzny. Nasuwa się spostrzeżenie, że myśl Cypriana Kamila Norwida głosząca, że „Polacy są wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem ”dzięki takim projektom jak „Pamięć Żołnierzy Września 1939 Roku” stanie się nieprawdziwa. Społeczeństwo może wartościowe, trzeba tylko edukować i stać na straży pamięci o przeszłości.

Katarzyna Popczyk - nauczycielka ZSM

Na znajdujących się w galerii zdjęciach występują m.in:

  • major Józef Urbanowski – przeszedł szlak bojowy od Lenino do Berlina.
  • pułkownik Stefan Szelka – uczestnik walk partyzanckich , żołnierz Batalionach Chłopskich
  • por Tadeusz Feliszek żołnierz Powstania Warszawskiego
  • pułkownik Edward Głowacki – uczestnik bitwy o Monte Casino
  • pamiątkowe zdjęcie kombatantów z dyrektorem „Mechanika”

GALERIA

uks

leonardo

logo-duze1a