logozsm1

Kontakt

 Zespół Szkół Mechanicznych
im. Żołnierzy Września 1939 Roku

46-100 Namysłów

ul. Pułaskiego 10

tel. 0-77-41-01-627
tel. 0-77-41-01-683

e-mail:
sekretariat@mechanik-namyslow.pl

e-mail:
sekretariat_uczniowski@mechanik-namyslow.pl

prez2

Dnia 10 marca 2015 odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielem Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu. W spotkaniu wzięły udział klasy trzecie i czwarte technikum.
Pan Janusz Mogilnicki zapoznał młodzież z zasadami działalności Polskiego Czerwonego Krzyża oraz przybliżył młodym ludziom ideę honorowego krwiodawstwa – uświadamiając im jak ważna jest ona dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego.

 

Dlaczego krew jest tak potrzebna ?

W ciągu roku w Polsce konieczne jest dokonanie około miliona transfuzji, krew jest potrzebna codziennie, a nie można jej długo przechowywać, jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków,
ale także cierpiącym na białaczki, nowotwory oraz pacjentom podczas poważnych zabiegów chirurgicznych,
przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie, krew jest lekiem, którego dotychczas nie udało się niczym w pełni zastąpić, dlatego mówi się o niej, że jest bezcenna.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać dawcą krwi ?

wiek 18-65 lat,
waga powyżej 50 kg,
osoby, które w wywiadzie podają przebycie choroby wirusowej, przenoszonej drogą krwi, choroby wieńcowej serca, zawału i udaru mózgu, chorób  nowotworowych, łuszczycy – nie mogą oddawać krwi (stała dyskwalifikacja), przeciwwskazanie do oddania krwi stanowi również narkomania, świeży tatuaż oraz przekłucie uszu dyskwalifikują na okres 6 miesięcy.

Co przysługuje krwiodawcy ?

Zwolnienie od pracy, nauki w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4500 kalorii, zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi, krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych, oraz jest badany przez lekarza, ma więc kontrolę stanu swojego zdrowia, każdy dawca, który min. 3 razy oddał krew otrzymuje bezpłatnie kartę identyfikacyjną grupy krwi – Krew Karta, zgodnie z przepisami istnieje możliwość odliczenia od dochodu m. in. darowizny na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew, podatnik ma prawo dokonać odliczenia w ramach darowizn limitowanych w wysokości nie większej niż 6% dochodu.

Pobór krwi w Namysłowie odbywa się w każdy ostatni wtorek miesiąca w godzinach 9:00 do 12:00 w Namysłowskim Ośrodku Kultury.

 

Magdalena Staszczyszyn

uks

leonardo

logo-duze1a