logozsm1

Kontakt

 Zespół Szkół Mechanicznych
im. Żołnierzy Września 1939 Roku

46-100 Namysłów

ul. Pułaskiego 10

tel. 0-77-41-01-627
tel. 0-77-41-01-683

e-mail:
sekretariat@mechanik-namyslow.pl

e-mail:
sekretariat_uczniowski@mechanik-namyslow.pl

prez2

W ramach realizowanego przez naszą szkołę programu ERASMUS+  23 listopada 22 uczniów klasy III technikum logistycznego wraz z opiekunami wyjechało na praktykę zawodową do Bolonii. Wyjazd był konsekwencją opracowanego przez nauczycieli  projektu, noszącego tytuł: „Zagraniczne  praktyki  zawodowe szansą rozwoju zawodowego i osobistego”. Na realizację przedsięwzięcia uzyskaliśmy z funduszy unijnych niebagatelną kwotę 199 030 euro, która przeznaczona została na sfinansowanie pobytu uczniów we Włoszech – turnus jesienny i wiosenny – oraz na opłacenie praktyk uczniowskich w Hiszpanii – wyjazd wiosenny. W sumie z możliwości odbycia praktyk zagranicznych skorzysta 79 uczniów i 6 opiekunów.

       Wspomnieć również należy, że projekt nasz został wysoko oceniony przez komisję kwalifikacyjną, plasując się na  5. miejscu w ogólnopolskim rankingu szkolnych projektów unijnych.

       Pobyt w Bolonii w prowincji Emilia-Romagna pilotowany jest przez włoskiego partnera firmę YouNet, który zapewnia nam opiekę merytoryczną, wycieczki do Florencji i Wenecji, poznawanie zabytkowej architektury uniwersyteckiej Bolonii oraz pomoc w rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

       Uczniowie odbywają praktykę w następujących firmach: Cose d'altre case, Il mondo delle occasioni, Gallia Sport, Maresca & Fiorentino, Climarai s.r.l, My Log s.r.l,w których poznają i uczą się m.in. planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w łańcuchach dostaw, zarządzania zapasami, organizowania prac związanych z gospodarką magazynową i zarządzania gospodarką odpadami.

       Mija trzeci tygodzień pobytu w Bolonii. A oto kilka uczniowskich wrażeń „na gorąco”:

DAWID:

Ogólnie jest fajnie, fajny hotel, spoko praca, miło spędzamy czas ze znajomymi.  Jak najbardziej jesteśmy zadowoleni”.

MONIKA:

Wczoraj zwiedzaliśmy Bolonię w formie gry miejskiej. Mogliśmy samodzielnie zwiedzać miasto, wykorzystując znajomość języka obcego. Mimo że nie wykonaliśmy wszystkich zadań, świetnie się bawiliśmy. Dzisiaj zapoznawaliśmy się z miejscami pracy. Pracodawcy poinformowali nas o naszych obowiązkach i godzinach pracy. W miejscach praktyk jak i w hotelu panuje miła atmosfera.

BŁAŻEJ:

Praktyki są na serio super, miejsce zakwaterowania jest ciekawe i pełne możliwości, takich jak kino czy „piłkarzyki”. Miejsce, gdzie mamy praktyki, to jest mały magazyn, w którym na samym początku robiliśmy inwentaryzacje pewnej jego części, a potem uczyliśmy się, w jaki sposób skrócić czas wyrobu, czyli różnego rodzaju coolerów. Nasi „bossowie” są najlepsi, cały czas jest z nimi zabawnie, bardzo miła atmosfera, tylko to wstawanie rano najgorsze :(

AGATA:

Bardzo nam się tu podoba. Bolonia jest piękna, szczególnie stare budownictwo i wąskie uliczki. Jest super!

PATRYK:
Praktyki są bardzo w porządku. Ogólnie pracuję w Cilmarai s.r.l. Firma zajmuje się budową z wcześniej zakupionych elementów coolerów i sprzedażą części hydraulicznych. Głównie zajmujemy się kompletowaniem i przygotowywaniem do wysyłki właśnie tych coolerów . Na początku robiliśmy inwentaryzację magazynu, bowiem dostrzeżono  niezgodności danych na komputerze  w systemie. W tym momencie kompletujemy coolery na zapas, ponieważ tak naprawdę mają bardzo mały ruch i mało zamówień. Dojazd do pracy jest w sumie szybki w porównaniu z niektórymi kolegami, bo zajmuje nam około 30 minut, z czego 20 min. idziemy pieszo, gdyż mamy dosyć daleko do przystanku. Hostel jest dosyć nowoczesny, z dużą kuchnią, w której jest około 10 miejsc do gotowania i tyleż zlewozmywaków. Pokoje są wystarczające, z wi-fi, a to jest ok.

MICHAŁ:

„Jeżeli chodzi o odczucia to jest naprawdę dobrze i nie można narzekać. Nasza czwórka  ma najbliżej do pracy (600-700m). Firma nazywa się Cose d'altre case. Naszym zadaniem jest głównie rozmieszczanie towaru odpowiednio na regałach, a także usuwanie produktów po terminie i wprowadzanie ich do systemu komputerowego. Moja praca podoba mi się i według mnie można wysyłać spokojnie do tej firmy w kolejnych latach osoby, które zresztą tak jak my nie błyszczą językiem angielskim czy włoskim, a mimo to wszystkie przekazywane nam zadania są zrozumiałe. Bardzo ważna i pomocna jest gestykulacja. W firmie mamy zapewnione obiady i napoje. Jeżeli chodzi o wycieczki zorganizowane, to Florencja bardzo mi się podobała. Był polski przewodnik. W załączniku przesyłam też swoje najlepsze zdjęcie z wycieczki z widokiem na katedrę Di Santa Maria del Fiore oraz kilka innych ;) Przed nami jeszcze Wenecja.

            No cóż, wygląda na to, że młodzież zadowolona i z miejsc praktyk, i z możliwości przebywania w tym pięknym, pełnym cudów architektury, urokliwym mieście. Tylko tak dalej, czego z serca życzymy.

                                                                                           Alina Kępińska

                                                                                               Hanna Szymczyk 

15416848 1061927033933620 1147570192 n

15416895 1061996613926662 644257734 n

15423748 1061996560593334 1807847564 n

20161126 181849