logozsm1

Kontakt

 Zespół Szkół Mechanicznych
im. Żołnierzy Września 1939 Roku

46-100 Namysłów

ul. Pułaskiego 10

tel. 0-77-41-01-627
tel. 0-77-41-01-683

e-mail:
sekretariat@mechanik-namyslow.pl

e-mail:
sekretariat_uczniowski@mechanik-namyslow.pl

prez2

W dniu 28 września bieżącego roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wizycie studyjnej do Karlsruhe w Niemczech. Głównym celem wyjazdu były odbywające się tam Specjalistyczne Targi Pojazdów Użytkowych NAFAM, Targi NUFAM to jedna z największych imprez branży pojazdów użytkowych i komercyjnych w Niemczech. Co dwa lata na przełomie września i października jest to miejsce spotkań branży logistyki i transportu, zakładów komunalnych i przedsiębiorstw oraz zakładów wykorzystujących pojazdy specjalne, dostawcze, ciężarowe. Jako targi transportowe, NUFAM mają solidną pozycję i rozpoznawalność w Europie. Można tu spotkać firmy, które nie uczestniczą w największych targach branżowych, tylko preferują bliższy kontakt z partnerami i odwiedzającymi targi, co właśnie zapewnia ta impreza branżowa. Wyjazd na targi pogłębił wiedzę uczniów i umożliwił zapoznanie się z nowymi technologiami i trendami w rozwoju branży motoryzacyjnej na świecie. Młodzież, zwiedzając targi z ogromnym zainteresowaniem, obserwowała wszystkie ekspozycje i dzieliła się między sobą uwagami i spostrzeżeniami. Nawiązywała również kontakt z wystawcami doskonaląc tym samym swoje umiejętności w zakresie znajomości języków obcych ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa związanego z ich kierunkiem kształcenia. Dzięki zaangażowaniu producentów i dilerów można było obejrzeć wiele pięknych, ciekawych i rzadko spotykanych na naszych drogach samochodów. Nie zabrakło także hitów sprzedaży, nowych odsłon popularnych aut i klasyków sprzed lat, wzbudzających zawsze ogromne zainteresowanie.

 

 

Drugi dzień wyjazdu był poświęcony na wizytę w Centrum Kształcenia Praktycznego Koncernu Volkswagen w Zwickau, gdzie zostaliśmy przywitani przez robota, tak robota zbudowanego przez uczniów realizujących praktyczną naukę zawodu jako platforma badawcza dla relacji w kontekście pojazdów bezzałogowych. Jego szkielet składał się z modułów wydrukowanych na przemysłowych drukarkach 3D, a system mięśniowy imitowany był przez 48 niezależnych silników i siłowników. Humanoidalny robot miał gabaryty dorosłego człowieka i mógł się płynnie poruszać, reagować na otoczenie i wyrażać zaprogramowane wcześniej emocje. Nas jednak najbardziej interesowały działy samochodowe, jak wygląda kształcenie, ich baza oraz jak są zorganizowane ich zajęcia, to wszystko mogliśmy zobaczyć i porównać do naszej szkoły i naszych zasad realizacji zajęć.

Wyjazd realizowany był w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2’’.

Karol 1

karol 2